سفارش تبلیغ
اخبار جدید
اخبار جدید
مردن و خوارى نبردن ، و به اندک ساختن و به این و آن نپرداختن ، و آن را که نصیب به آسانى به دست نیاید با کوشش با آن برنیاید و روزگار دو روز است روزى از تو و روزى به زیان تو ، در روزى که از توست سرکشى بنه و در روزى که به زیان توست تن به شکیبایى ده . [نهج البلاغه]
کربلا

پنجشنبه, 24 اردیبهشت 1394 ساعت 20:33

شهر کاظمین میزبان 12 میلیون عزادار شد

شفقنا- معاون اداری و مالی اداره اوقاف شیعیان عراق از شرکت 12 میلیون عزادار در مراسم سالروز شهادت امام موسی بن جعفر (ع) در شهر کاظمین خبر داد.

به گزارش شفقنا از العالم به نقل از سایت "سومریه نیوز" شیخ سامی المسعودی اعلام کرد: شمار زائرانی که برای گرامیداشت سالروز شهادت امام موسی بن جعفر (ع) به شهر کاظمین عزیمت کرده اند، تقریبا به 12 میلیون زائر رسیده است.

کمیته امنیتی شورای استان بغداد تاکید کرد که طرح امنیتی ویژه زیارت امام موسی کاظم (ع) طبق برنامه ترسیم شده پیش می رود.

انتهای پیام


کلمات کلیدی:


نوشته شده توسط اسماعیل اکبری 94/2/25:: 12:29 صبح     |     () نظر چرا دختران امام موسی کاظم ازدواج نکردند؟
این‌که آیا دختران حضرت، همه مجرد بودند یا خیر و این‌که دلیل این اتفاق صرفاً‌ اختناق موجود در آن عصر بود یا عوامل دیگری نیز دخیل بود یا نه؟ و این‌که آیا حقیقتاً در میان شیعیان مخلص و مؤمن آن عصر، همه تنها به خاطر اختناق و ترس از پی‌گیری‌ها و شدت عمل حکومت، برای وصلت با خاندان امامت پیش‌قدم نشدند؟ همه عواملی است که باید توسط تاریخ‌شناسان و کارشناسان مورد مداقه قرار گیرد.
  

چرا دختران امام موسی کاظم ازدواج نکردند؟به گزارش روضه نیوز ؛تعداد فرزندانی که برای امام موسی‌کاظم علیه‌السلام ذکر کرده‌اند بین 27 تا 56 فرزند است. به روایت تاریخ، در میان دختران ایشان، که شمارشان کم هم نیست؛ نه‌تنها حضرت فاطمه‌معصومه سلام‌الله‌علیها، که سایر دخترانشان نیز ازدواج ‌نکرده‌اند. در حقیقت باید گفت که ادامه نسل امام کاظم علیه‌السلام از پسران ایشان است.

 
ریشه‌یابی علل این اتفاق، در شرایطی که سنت و سیره امامان معصوم علیهم‌السلام الگو و چراغ راه ماست، بسیار مهم و حائز اهمیت است.
 
نکاتی که در این زمینه مطرح ‌شده است را در چند دسته می‌توان تقسیم کرد:
الف- «موسی بن جعفر وصیت کرد که دخترانش شوهر نکنند و هیچ‌کس از آن‌ها شوهر نکرد، مگر ام‌سلمه که...» بنا به نقل یعقوبی، از مورخین شیعه، این وصیت امام کاظم علیه‌السلام بود که دخترانشان ازدواج نکنند. 
 
ب- امام صادق علیه‌السلام فرمودند: «اگر خداوند متعال علی علیه‌السلام را برای فاطمه سلام‌الله‌علیها نمی‌آفرید، در سراسر زمین همسر و هم‌تای مناسبی برای فاطمه سلام‌الله‌علیها پیدا نمی‌شد.» ازآن‌جاکه در میان مردان آن عصر، کسی هم‌کفو و هم‌رتبه این بزرگواران نبود، ایشان ازدواج نکردند. 
 
ج- «علت ازدواج‌نکردن دختران موسی بن جعفر علیه‌السلام به شرایط اجتماعی حساس و پیچیده‏ آن زمان بازگشت‏ دارد. در آن دوران عباسیان بر علویان بسیار سخت می‌گرفتند. همین شرایط موجب شد تا زمینه ازدواج آن‌ها فراهم نشود.»
 
د- قابل کتمان نیست که مورخین در ثبت تاریخ تولد، وفات و ازدواج اولاد ائمه علیهم‌السلام و گاه حتی خود ائمه علیهم‌السلام، توجه و دقت کافی را نداشتند. لذا ممکن است که این بانوان، با تمام مسائل و مصائب و مشکلاتی که وجود داشت، ازدواج نموده و این سنت شایسته جدشان را پیروی کرده باشند. مضافاً این‌که چون مورخین، مسئله ازدواج اولاد ائمه علیهم‌السلام را ذکر نکرده و یا در کتب تاریخی موجود نیست، دلیل بر ازدواج‌نکردن آن بانوان نمی‌تواند باشد؛ چراکه عدم‌ الوجدان لایدل علی عدم الموجود.
 
آن‌چه مطرح است، دلایل و ادله فوق است، اما این ادله نیازمند بررسی است.
 
الف- در مورد آن‌چه که یعقوبی بیان داشته است، باید گفت که وصیتی که از امام صادق علیه‌السلام در منابع روایی ما موجود است، بر چنین نکته‌ای دلالت ندارد. 
 
امام صادق علیه‌السلام در وصیت خود آورده‌اند: «... اگر مردی از شما خواست خواهرش را شوهر دهد، این حق را ندارد، مگر با اجازه و فرمان او (علی) و نه دختران من (حق دارند) که یکی از خواهران خود را شوهر دهند و یا مادران آن‌ها و نه سلطانی، و نه کاری برای آن‌ها انجام دهد، مگر این‌که با نظر و مشورت او (علی) باشد. اگر بدون اجازه او به چنین کاری اقدام کنند، به راستی با خدا و رسولش مخالفت و در سلطنت او منازعه کرده‌اند و او (حضرت رضا) به مصالح قومش در امر ازدواج آگاه‌تر است. اگر خواست به کسی شوهر دهد، شوهر می‌دهد و اگر خواست رد کند، رد می‌کند.» در حقیقت مراد امام از این وصیت، ارجاع تمام بازماندگان به نائب بعد از خود است و این‌که از امر ساده‌ای مانند ازدواج شروع کرده و فرزندانشان را به امام زمان خود ارجاع می‌دهند نه این‌که از ازدواج آن‌ها ممانعت به عمل آورند. 
 
علاوه بر این باید به این نکته دقت داشت که چنین وصیتی برخلاف سیره و سنت پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم و احکام شرع مقدس اسلام مبنی بر استحباب ازدواج است و اصولاً چنین امری از امام معصوم بعید است.
 
ب- از پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم نقل شده است که آن حضرت فرمود: هرگاه کسی به خواستگاری دختر شما آمد که دین‌داری و امانتداری او را می‌پسندید (هر چند در حد دختر شما نباشد) شوهر دهید و اگر شوهر ندهید، در زمین فتنه و فساد بزرگ برپا می‌شود. بر این اساس می‌توان گفت که سیره ائمه‌اطهار بر این نبوده که به جهت پیدانشدن هم‌کفو، مانع ازدواج دختران خود شوند، بلکه آن‌ها، هم در قول، و هم در عمل خود، مؤمن و مؤمنه را کفو یکدیگر می‌دانستند. 
 
علاوه بر این نمی‌توان از حضور و وجود فرزندان و نوادگان امام حسن مجتبی و حسین علیهما‌السلام و حتی شیعیان مخلص و آگاه و مؤمنی که می‌توانستند همسران مناسبی برای دختران امام علیه‌السلام باشند، غافل شد.
 
ج- روند اختناق و فشار بر امامان شیعه و سخت‌گیری‌ها، از دوران امام موسی‌کاظم علیه‌السلام آغاز شد و به مرور تا زمان روی کار آمدن هارون‌الرشید، شدت نیز یافت؛ به‌طوری‌که کلیه روابط، رفت و آمدها و مراودات حضرت تحت‌نظر حکومت قرار داشت و امام و مرتبطین ایشان به شدت مورد بازخواست و مؤاخذه دستگاه‌های حکومتی قرار می‌گرفتند. در حقیقت، این فشارها نه‌تنها بر امامان که بر شیعیان ایشان نیز وجود داشت و جو رعب و وحشت و سکون ایجاد می‌کرد. در این اختناق بود که شیعیان امامان، هم‌چون علی بن یقطین، مجبور به کتمان ارتباط خود با ایشان بودند؛ و در همین فشارها بود که امام رضا علیه‌السلام مجبور به آمدن به مشهد شدند. 
 
بدیهی است که وجود چنین فشارهایی بر زندگی خانوادگی امام علیه‌السلام نیز اثرگذار بود و زندگی خانوادگی ایشان تحت‌تأثیر این فشارها قرار داشت؛ به‌طوری‌که کسی جرأت نداشت به دامادی امام فکر کند، چه رسد به این‌که برای چنین کاری پیش‌قدم نیز شود، چراکه همین ارتباط نسبی خود زمینه را برای اذیت و آزار به دست هارون، فراهم می‌ساخت. حتی بعد از شهات امام علیه‌السلام، وحشت موجود در میان مردم بیشتر شد و به دنبال آن، احضار امام رضا علیه‌السلام به مشهد و هجرت خواهرانشان به دنبال ایشان، خود عاملی بود در راستای این مسئله؛ طبیعی است در چنین شرایطی نه کسی به فکر ازدواج می‌افتد، نه کسی تمایلی به ازدواج دارد و نه اولویت و امکانی برای این امر وجود دارد.
 
البته این مسئله را نیز باید در نظر داشت که در زمان حیات امام کاظم علیه‌السلام، سن حضرت معصومه سلام‌الله‌علیها، به عنوان دختر بزرگ حضرت، نهایتاً 10 سال بود و سایر دختران از ایشان کوچک‌تر بودند.
 
د- این نکته که مورخین تمام اولاد‌ها و وفات‌ها و ازدواج‌های فرزندان ائمه را ذکر نکرده‌اند، امری بدیهی است که این تعدد اقوال و تشکیک در آن‌ها و... در منابع تاریخی نیز قابل مشاهده است، اما حتی اگر این علت را نیز بپذیریم، عدم ازدواج حضرت فاطمه‌معصومه سلام‌الله‌علیها، آن‌قدر مشهور است که قابل کتمان نیست.
 
اما این امر هم‌چنان نیازمند بررسی‌های کارشناسی دقیق و بیشتری است. این‌که آیا دختران حضرت، همه مجرد بودند یا خیر و این‌که دلیل این اتفاق صرفاً‌ اختناق موجود در آن عصر بود یا عوامل دیگری نیز دخیل بود یا نه؟ و این‌که آیا حقیقتاً در میان شیعیان مخلص و مؤمن آن عصر، همه تنها به خاطر اختناق و ترس از پی‌گیری‌ها و شدت عمل حکومت، برای وصلت با خاندان امامت پیش‌قدم نشدند؟ همه عواملی است که باید توسط تاریخ‌شناسان و کارشناسان مورد مداقه قرار گیرد.
 
 

کلمات کلیدی:


نوشته شده توسط اسماعیل اکبری 94/2/24:: 11:8 صبح     |     () نظر
بمناسبت شهادت امام موسی کاظم
دو تصویر هوایی زیبا از کاظمین
دو تصویر هوایی بسیار زیبا از حرم مطهر امام موسی کاظم و امام جواد علیهم السلام را می توانید در ادامه مشاهده کنید
  

به گزارش روضه نیوز ؛دو تصویر هوایی بسیار زیبا از حرم مطهر امام موسی کاظم و امام جواد علیهم السلام را می توانید در ادامه مشاهده کنید

دو تصویر هوایی زیبا از کاظمین

 

دو تصویر هوایی زیبا از کاظمین


کلمات کلیدی:


نوشته شده توسط اسماعیل اکبری 94/2/24:: 11:7 صبح     |     () نظر
اسلام علیک یاموسی بن جعفر
زیباترین تصاویر از حرم باب الحوائج
تصاویری زیبا و بی نظیر ازحرم امام موسی کاظم را می توانید در ادامه مشاهده کنید
  

به گزارش روضه نیوز ؛ تصاویری زیبا و بی نظیر ازحرم امام موسی کاظم را می توانید در ادامه مشاهده کنید

 

زیباترین تصاویر از حرم باب الحوائج

 

زیباترین تصاویر از حرم باب الحوائج

زیباترین تصاویر از حرم باب الحوائج

زیباترین تصاویر از حرم باب الحوائج

زیباترین تصاویر از حرم باب الحوائج

زیباترین تصاویر از حرم باب الحوائج

زیباترین تصاویر از حرم باب الحوائج


کلمات کلیدی:


نوشته شده توسط اسماعیل اکبری 94/2/24:: 11:6 صبح     |     () نظر

 

کد خبر : 3580 | زمان انتشار : پنج شنبه, 21 اسفند , 1393 | ساعت : 14:10

وقتی پهلوی ها به زیارت امام حسین (ع) رفتند + تصاویر

وقتی پهلوی ها به زیارت امام حسین (ع) رفتند + تصاویر

تصاویر زیر، از رضا شاه و محمدرضا شاه پهلوی، پادشاهان آخرین نظام سلطنتی ایران است که به کربلای معلی سفر کرده و به زیارت حضرت امام حسین (علیه السلام)، مشرف شده اند.

به گزارش جی پلاس، سفر رضا خان رییس الوزراء و وزیر جنگ به کربلا ، در سال 1302 و پس از ختم مساله شیخ خزعل بن جابر در خوزستان بود. اما محمدرضا پهلوی در سال 1333، با همسر خود، ثریا اسفندیاری، پس از سفر رسمی به عراق، به کربلا و امامن زیارتی و متبرکه، رفت. این تصاویر را «سایت جام حم ایام» منتشر کرده است که در ادامه می بینید:

 

انتهای پیام

اشتراک


کلمات کلیدی:


نوشته شده توسط اسماعیل اکبری 94/2/21:: 3:44 عصر     |     () نظر

پرینت

کد خبر : 4368 | زمان انتشار : یکشنبه, 13 اردیبهشت , 1394 | ساعت : 19:49

تصاویر قدیمی از خانه علی (ع) در کوفه

97ca839a_eeaf_4781_8bbe_c2de81b773a4

در این گزارش، تصاویری از محل زندگی حضرت علی علیه السلام در کوفه و اتاقی که حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام در آن به شهادت رسیدند و همچنین نمای بیرونی خانه آن امام بزگوار و اتاق های منسوب به امام حسن و امام حسین علیهم السلام را مشاهده می کنید.

به گزارش جی پلاس، این تصاویر را سایت جوان و تاریخ منتشر کرده است که در ادامه می بینید:

انتهای پیام

اشتراک


کلمات کلیدی:


نوشته شده توسط اسماعیل اکبری 94/2/21:: 3:43 عصر     |     () نظر

پرچم گنبد حرم مطهر سیدالشهدا و انگشتر حرم به ثبت نام کنندگان در صفحه "زیارت به نیابت" اهدا خواهد شد

19/9/1393 | بازدید: 3557

 

 

d7

آستان مقدس حسینی پرچم گنبد حرم مطهر امام حسین (علیه السلام) و ده عدد انگشتر که نگین آن مرمر داخل ضریح مطهر سیدالشهداء علیه السلام است را به ثبت نام کنندگان در صفحه "زیارت به نیابت" اهدا خواهد نمود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آستان قدس حسینی؛ مسئول بخش تبلیغات الکترونیکی حرم مطهر ضمن اعلام این خبر گفت: کسانی که در ایام اربعین حسینی در صفحه "زیارت به نیابت" ثبت نام می کنند پس از اتمام زیارت به نیابت از آنان، طی قرعه به یازده نفر هدایای گرانبهای معنوی اهدا می گردد.
ولاء الصفار افزود: طی این قرعه کشی به نفر اول پرچم گنبد حرم مطهر امام حسین علیه السلام و به ده نفر دیگر انگشتر که نگین آن مرمر داخل ضریح مطهر که قدمتی بیش از 70 سال دارد، تقدیم می گردد.
وی در خاتمه گفت: زمان قرعه کشی روز اربعین حسینی بعد از نماز ظهر است و کاربران می توانند از اکنون در این صفحه نام خود و اعضای خانواده و بستگان خود را ثبت نمایند.
اینجا کلیک کنید
http://imamhussain.org/persian/enaba
لازم بذکر است، "صفحه زیارت به نیابت برای محبین اهل بیت (علیهم السلام) که بُعد مسافت مانع از رسیدن آنان به کربلا و زیارت بارگاه منور امام حسین (علیه السلام) است طراحی گردیده وخدام سادات حرم به نیابت از ثبت نام کنندگان در این صفحه، امام حسین (علیه السلام) را زیارت می کنند.


کلمات کلیدی:


نوشته شده توسط اسماعیل اکبری 94/2/20:: 11:49 عصر     |     () نظر
کارناوال جهانی بزرگ برای ثبت سه پروژه مهندسی عراقی ساز- دو پروژه از این سه پروژه برای اولین بار در عراق اجرا می شوند (گزارش مصور)
27 تیر 1389
تعداد بازدید: 4446
گلدسته های جود و کرم در پوششی زرین با تزئینات مینا آغوش خود رابه سمت زائران بازمیکند

جشنی بزرگ و غیر قابل توصیف که شور و سرور را به قلب مومنان افکند . جشنی عظیم که اگر مبالغه نکرده باشیم ، جشنی جهانی به شمار می آید . خبر این شادی فراگیر، به تمام دوست داران خوبی در سراسر جهان با تمام ملیتها و مذاهب مخابره گردید و چشم مسلمانان و بالاخص عراقیها را روشن نمود و امید به آینده ای روشن را پس از آنکه طاغوت زمان ، لبخند از لبان ایشان ربوده بود ، به ایشان بازگرداند .در این جشن که به مناسبت اتمام پروژه تذهیب گلدسته های حرم مطهر و ساخت ضریح جدید باضافه توسعه حرم مطهر و با آمادگی تمامی قسمتهای حرم مطهر و همزمان با 4 شعبان ، خجسته زاد روز قمر بنی هاشم برگزار گردید ، قسمتهای پروژه های مهندسی و نگهداری و تعمیرات عملیات نصب مانیتورهای بزرگ مخصوص پخش مراسم ، ساخت جایگاه ، تامین روشنائی و آذین بندی حرم مطهر را بر عهده داشتند .در این بین وظیفه تهیه جزوات مصور راهنمای پروژه ها ، علاوه بر مستندات تهیه شده از سوی واحد فیلم و مونتاژ ، به واحد امور فکری وفرهنگی حرم مطهر واگذار گردید. در این مراسم واحد فیلم و مونتاژ نیز علاوه بر تصویر برداری از مراسم وظیفه پخش آن از مانیتورهای بزرگ نصب شده در صحن مطهر و ارائه یک نسخه از آن را به شبکه های ماهواره ای به منظور پخش ، به دوش می کشید.

همچنین واحد اینترنت حرم مطهر اقدام به پخش مستقیم مراسم بر روی شبکه اینترنت نموده و 4 گزارش متوالی از این مراسم را علاوه بر فیلم مراسم ، جهت تسهیل کار خبرنگاران در مخابره خبر این جشن بر روی سایت حرم مطهر منتشر نمود . در این میان واحد تبلیغات نیز اقدام به چاپ و توزیع محصولات منتشر شده ، چاپ پوسترهای کاغذی ، بنر و عکس ، تکثیر سی دی فیلمها و توزیع دعوتنامه ها و هدایای گروههای رسمی و غیر رسمی حاضر در مراسم و هماهنگی امور فنی رسانه های ماهواره ای و امور لجستیکی و ... نمود . واحد هدایا و نذورات نیز در کنار سایر واحدها برای دست یابی به جشنی باشکوه و مناسب ، هماهنگیهای مربوط به برگزاری این مراسم را به عهده داشت .در این مراسم هیات امنای حرم مطهر رسما از اتمام عملیات تذهیب گلدسته های حرم (که برای اولین بار در عراق صورت میگرد ) و آغاز عملیات اجرایی توسعه حرم مطهر و پروژه ساخت ضریح جدید خبر داد .

این مراسم با شکوه با قرائت آیاتی چند از کلام الله مجبد توسط موذن و شیخ القراء حرمین مطهر ، آقای حاج مصطفی الصراف آغاز گردید .

بعد از آن آقای عادل عبد المهدی معاون رئیس جمهور عراق طی سخنانی از تلاشهای خادمان عراقی عتبات مقدسه کربلا در به نتیجه رساندن پروژه های این دو حرم مطهر تقدیر نموده و افزود : بهره برداری از این پروژه ها ، حرمین مقدسه را علاوه بر روح قدسی آن ، تحت نظر و اشراف مرجعیت اعلی در نجف به مراکزی برای گسترش فکر و فرهنگ اسلامی و همچنین سازندگی و نوآوری های مهندسی مبدل می نماید .بعد از سخنان معاون ریاست محترم جهمور ، آقای سید صالح الحیدری نیز طی سخنانی ، موفقیت کارکنان حرم را در اجرای این سه پروژه و سایر پروژه های مهندسی ، عمرانی ، فرهنگی ، خدماتی ، سازمانی و تامینی تبریک گفت .

در همین حال آقای سید احمد الصافی رئیس هیات امنای حرم مطهر در سخنانی بر ضرورت ایحاد فضای مناسب برای بهره گیری از توانمدیها و استعدادهای خلاق عراقیها در پروژه های بزرگ و خدمت به عتبات مقدسه و همچنین در راستای خودکفایی و جبران عقب ماندگیهایی که بر اثر اهمال رژیم سابق طی چند دهه گذشته به کشور تحمیل شده است ، تاکید نمود .

ن

کلمات کلیدی:


نوشته شده توسط اسماعیل اکبری 94/2/20:: 11:42 عصر     |     () نظر